تست ترانزیستور های  دارلینگتون دیود دار


در این مطلب قصد دارم که چگونگی تست ترانزیستور های دارلینگتون دیود دار که گونه خاصی از نرانزیستور های BJT  هستند رو براتون شرح بدم. 

ترانزیستور های دارلینگتون گونه ایی از ترانزیستور هستند که به منظرو بالا بردن B بتای آنها دو ترانزیستور رو به صورت مستقیم با یکدیگر کوپل می کنند.
البته مشکلاتی در این کوپلاژ بوجود می آید( مثل از بین رفتن ثبات حرارتی) اما با عنایت به تکنولوژی آنها رفع شده اند و امروز ه در مدارات الکترونیک  کاربرد فراوان دارند.
ترانزستور های معمولی دارای 3 پیوند هستند اما دارلینگتون ها دارای 6 پیوند و 2 پیوند هم به دلیل داشتن یک دیود! یعنی در واقع 8 پیوند ! اما طریقه تست آنها زیاد سخت نیست فقط کمی دقت میخواهد.

زوج دارلینگتن ها یا از نوع P هستند یا از نوع N که اکثر از نوع N در بازار یافت و استفاده میشود. ترانزیستور مثل D1825 یک سیلیسیومی منفی دیود دار هست. ترانزیستور D 20 25 یک ترانزیستور عادی دیود دار هست!

در این روش هم نحوه تست دارلینگتونها رو یاد میگیریم و هم ترانزیستور های دیود دار.

تست ترانزیستور های دارلینکتون دیود دار منفی:
پایه های دارلینگتون دیود دار را باید از کتاب قطعات ( معروف به دوجغدی) پیدا کنید. البته پیدا کردن اونها هم اصول خاصی داره که در یک تاپیک دیگه میگم خدمت دوستان.

پایه بیس B / کلکتور C 1و2 /  امیتر
برای تست ترانزیستور دارلینگتون منفی ,  پراب قرمز اهمتر دیجیتال رو به بیس وصل کنید.( رنج اهمتر روی 2000 اهم باشد) منفی را به امیتر بدهید. باید مقاومتی نشان بدهد حدود 300 / 400 اهم تا 1000 اهم! پراب ها رو بر عکس کنید !  نباید هیچ مقاومتی نشان داده شود. (اتصال باز)
به حالت قبل بر گردید! مثبت اهمتر به بیس و منفی به کلکتور باید مقاومت داشته باشید! به همان مقادی  قبل!

حالا قسمت اصلی تست اگر مثبت  رو به امیتر بدهید و منفی رو به کلکتور باید مقاومت داشته باشید! اما در حالت برعکس خیر نباید هیچ مقاومتی نشان داده شود!  (اتصال باز) در این صورت دارلینگتون دیود دار شما سالم هست.

وجود هر گونه شورت کات Short cut یا اتصال کوتاه و یا اتصال باز به جز دو مورد یاد شده نشان از معیوب بودن دارلینگتون دیود دار شما هست.

اگر دارلینگتون دیود نداشته باشد طریقه تست آن مثل bjt معمولی هست. نویسنده : سامان مردانی


برچسب‌ها: حسین ملکی, پیام نور شیراز, مهندسی برق پیام نور شیراز, مهندسی پیام نور شیراز, تست ترانزیستور دارلینگتن

تاريخ : یکشنبه سی ام مهر ۱۳۹۱ | 22:19 | نویسنده : بسیجی گمنام خمینی |